Doğu Anadolu’nun Kültür Merkezi Kars.

Güzel bir günden daha hepinize selam olsun. Bugün bu makalede sizlere Kars’ın eşsiz güzelliklerinden bahsedeceğim. Kars gerek mimarisiyle gerekse doğunun en soğuk şehirlerinden biri olmasıyla tüm ihtişamıyla karşımızda duruyor.

Kars ülkemizde güneşin ilk olarak doğduğu yerdir ve aynı zamanda ülkemizin en çok heykele sahip olan şehridir. Kars ülkemizde ilk kar yağışının da düştüğü yerdir aynı zamanda. Ülkemizin en önemli kayak merkezlerinden birisi olan Sarıkamış Kayak Merkezi’ni de Kars’ta bulmamız mümkündür. İllerimiz içinde en eski Türkçe isme sahip olan ilimiz Kars’tır. Ayrıca bu şehir üzerinde diğer kültürlerin etkisini görmek mümkündür. Örneğin Ruslar gibi. Kars’ta Kaba Taş Devri’nin etkilerini taşıyan Urartuların, Perslerin, Arapların, Anadolu Selçuklularının, Osmanlıların, Rusların, Ermenilerin hatta ve hatta İngilizlerin bile etkilerini görmek mümkündür. Bu açıdan baktığımızda Kars birçok kültürün etkisi altında kalmış ve bir kültür merkezi haline gelmiştir adeta.

Efenim günümüze baktığımızdaysa Kars’ta Azerilerin, Kürtlerin, Karapapakların, yaşadığını söyleyebilmekle birlikte aynı zamanda şehirde birçok dine ait ibadethanelerin de bulunduğunu söyleyebiliriz. Kars’ta özellikle Ruslardan kalma taş evler ve hatta bir Ani Antik Kenti isimli bir antik kent de bulunmaktadır. Bir sonraki makalemizin başlığı “Ani antik Kenti’nde görülebilecek yerler” olacaktır. O makalemizde bu kentten çok daha detaylıca bahsedeceğiz. Ayrıca Kars gezi rehberi konulu makalelerimize de bakabilirsiniz.

Kars tarih boyunca bir sınır kasabası olmasından sebeptir ki sürekli farklı ırklarca işgallere maruz kalmıştır ki şehrin birçok kültürün etkisinde kalmasını da buna bağlayabiliriz. Kars’ta Osmanlı, Ermeni ve Rus mimarilerini çeşitli kültürlerle ve coğrafi şartlarla harmanlanmış bir halde görmek mümkündür.

Kars’ta Sanat, Edebiyat ve müzik önem verilen kavramlar arasındadır ki şehirdeki Kafkas Üniversitesi Devlet Konservatuarı da bunun en önemli kanıtıdır. Bu konservatuar ayrıca ülkemizin en önemli konservatuarlarından biridir ve ayrıca Kars eğitim seviyesiyle de dikkat çekiyor. Resmi kaynaklara göre bulunduğumuz yıl içinde şehirde 50,644 öğrenciyle ülkemizin en yüksek eğitim seviyesine sahip olan ilidir Kars.

Edebiyatımızın değerli isimlerinden birisi olan Cemal Süreyya da Kars’ı “Beyaz, uykusuz ve uzakta.” Olarak nitelendirmiştir ki Kars birçok değerli yazarımızın kalemine konu olmuştur.

Kültürümüzün en güzel geleneklerinden biri olan “Aşıklık Geleneğinin” merkezi de Kars’tır ayrıca. Bu gelenek yüzyıllardan beri korunmasıyla dikkat çekmektedir. Şu an bile Kars’ın aşıkların ova, köy, dağ, fark etmeksizin mahir ellerine sazı alıp dolaştığı bir diyardır Kars. Eğer siz de bu ozanları dinlemek istiyorsanız. Kars’ın Kars Aşıklar Otağı, Serbest Halk oyunları ve Müzik Evi gibi kültürel merkezlerini seyahat ederek bu mahir ozanları dinleyebilirsiniz.

Özellikle değinmek istediğim bir konuysa Rus Ortodokslarından kopan bir topluluk olan Molokanlardır. Bu topluluk Ruhani Hristiyanlar olarak da bilinir. Bu topluluk Tanrıyla insan arasında hiçbir aracı kurumun bulunamayacağını savunan bir görüşe sahiptirler ki bundan ötürü Ortodoks Kilisesi tarafından bulundukları Rusya’dan Kafkasya ve çevresindeki bölgeleri sürgün edilmişlerdir. Sürgün edildikleri bölgelerde insanlar hem dini hem de kültürel açıdan önemli izler bırakan bu insanların bazı önemli icraatları şunlardır. Bu topluluk sayesinde Kars halkı peynirciliği ve lahana yetiştiriciliğini öğreten kişilerdir. Bu topluluk Türk Milli Kurtuluş Savaşı sırasında savaşa katılmayı kabul etmedikleri için Rusya’ya göç etmişlerdir.  Bu topluluk zamanla bir oraya bir buraya savrularak yok olmuştur maalesef ki.

 

Her nereden bakarsak bakalım Kars tarihi açıdan baktığımızda eşsiz bir ihtişama sahip. Son olarak bir şeye daha değinmek istiyorum. Kars her ne kadar çok güzel bir yer de olsa da eğer Kars’a gidecekseniz yanınızda bir Kars rehberi bulundurmanızı şiddetle tavsiye ederim. Keza Kars gerçekten karışık bir yerdir. Benim size şahsi tavsiyem Bilal Çağatay Erentürk’tür. Kendisine bu telefondan ulaşabilirsiniz. 0533 517 98 59 Erzurum gezisi adı altında da internette Bilal Çağatay Erentürk’e rastlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s